Zoznam všetkých článkov

Európska únia na križovatke

Medzinárodná konferencia na tému: „Ako národné voľby roka 2017 ovplyvnia tvár Európy?“

To s akým výsledkom skončili, či skončia voľby v Holandsku, Francúzsku, Veľkej Británii a Nemecku môže mať dopad na budúce fungovanie a samotnú podobu Európskej únie. Navrch budú mať odstredivé sily, ktoré neraz populistickým spôsobom kritizujú EÚ, alebo zvíťazí proeurópsky postoj a zodpovedný prístup k našej budúcnosti?
Plameň nádeje sa v marci rozhorel v Holandsku a uplynulý víkend aj vo Francúzsku. Zažijú podobnú porážku aj populisti v Nemecku? Čo z pohľadu EÚ môžeme očakávať od strán, ktoré tam budú stáť na opačných barikádach? Ako ovplyvnia parlamentné voľby vo Veľkej Británii rokovania o Brexite? Čo môžu znamenať pre budúcnosť Európy?
Aj o týchto témach sme debatovali na Medzinárodnej konferencii konanej pod záštitou Institute of European Democrats, ktorú som moderovala koncom minulého týždňa. Niesla názov: „AKO NÁRODNÉ VOĽBY ROKA 2017 OVPLYVNIA TVÁR EURÓPY?“
Teším sa, že na konferenciu, ktorú som moderovala, prišlo približne 80 hlavne mladých ľudí, ktorí prejavili záujem o dianie v EÚ a veľmi aktívne diskutovali s hlavnými rečníkmi.