Zoznam všetkých článkov

Návrh riešenia problémov v košickej rómskej osade Mašličkovo

Je nevyhnutné prepojiť prácu terénnych sociálnych pracovníkov, zdravotných asistentov, rómskych občianskych hliadok a policajných špecialistov.

Model riešenia problematiky nelegálnych rómskych osád prezentovala vo štvrtok Alena Bašistová. Podľa jej návrhu by malo dôjsť k systematickému prepojeniu terénnych sociálnych pracovníkov, zdravotných asistentov, rómskych občianskych hliadok a policajných špecialistov.
KOŠICE. Takúto úzku spoluprácu navrhuje Alena Bašistová ako pilotný projekt v nelegálnej osade Mašličkovo, ktorá vznikla pri košickom rómskom sídlisku Lunik IX. Cieľom je pritom zabrániť budovaniu podobných osád.
„Ak by takáto spolupráca fungovala, priniesla by informácie o tom, že sa tvorí nelegálna osada a zamedzilo by sa jej fungovaniu, čiže prevencia namiesto represie. Po druhé je potrebné riešiť situáciu v Mašličkove, pretože v tejto osade a na Luníku IX tiká časovaná bomba. Ide o hygienické a bezpečnostné riziká,“ konštatovala pred novinármi Alena Bašistová.
Prezentovaný model spolupráce by podľa nej mohol byť súčasťou národného programu financovaného z eurofondov s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny ako riadiacim orgánom.
Dodala, že ak sa takýmto problémom nebudú venovať politici, „riešenia“ ponúknu rôzni extrémisti a ich skupiny.
Bašistová s poslancom NR SR Martinom Fedorom sa vo štvrtok v Košiciach stretli s expertmi na rómsku problematiku a zástupcami samospráv.
Spoločne navštívili nelegálnu rómsku osadu Mašličkovo a prediskutovali návrh na prevenciu vzniku podobných sídiel.
„Priamo na mieste vidíme, že nedomyslená akcia mesta na jednej strane má svoju reakciu, ktorá ohrozuje životy nielen obyvateľov osady, ale všetkých Košičanov,“ uviedol Fedor v narážke na zbúranie zdevastovaných bytoviek na Luníku IX.
Pripomenul hroziace riziká požiarov v osade i to, že prebiehanie obyvateľov Mašličkova cez blízku cestu I. triedy ohrozuje chodcov i vodičov.
Problémy sa presúvajú do centra
Problémy v tejto súvislosti sa podľa zástupcu starostu košickej mestskej časti Staré Mesto Rastislava Trnku presúvajú do centra mesta.
Poukázal na rastúce množstvo sťažností občanov na zhoršenú bezpečnostnú situáciu, stúpajúci počet ľudí prespávajúcich v parkoch a špinu v okolí smetných nádob.
Podľa rómskeho aktivistu Ivana Hriczka stále chýbajú systémové a komplexné riešenia rómskej problematiky na Slovensku.
Konštatoval, že napriek veľkým peniazom, ktoré išli v minulosti z eurofondov na túto oblasť, došlo k zvýšeniu počtu nelegálnych rómskych osád, v Košiciach je takýchto lokalít 13.
Poslanec Fedor uviedol, že krokom vpred je prevencia kriminality a zlepšenie monitoringu diania v Mašličkove i na Luníku IX.
Do balíka riešení podľa neho patrí napríklad zvýšenie počtu policajtov pochôdzkarov, ktorí svoj okrsok poznajú a prejdú špeciálnym školením. Potrebné je aj posilnenie prevencie kriminality rómskymi občianskymi hliadkami.
„Riešenia, ktoré budeme aj ďalej predkladať, by mali byť komplexné a vyvážené vo vzťahu k ľudským právam, a najmä by na nich mali participovať aj samotní príslušníci rómskej komunity,“ povedal.